Δευτέρα , 6 Μάιος 2024

Μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό Παραολυμπιακό γυναικείο γκόλμπολ

Τεράστια επιτυχία για την εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των γυναικών, η οποία 18 χρόνια μετά (και το 2005 είχε ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που ολοκληρώθηκε στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου. Επικράτησε στο «μικρό» τελικό της αντίστοιχης ομάδας της Μ. Βρετανίας με 1-0 και ανέβηκε στην 3η θέση του βάθρου στην Ευρώπη.
Σ΄ ένα πολύ «κλειστό» παιχνίδι (πέντε λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν στο 0-0) με πολλά πετυχημένα μπλοκ και με αμυντική στρατηγική, οι δύο ομάδες περίμεναν κάποιο λάθος από την αντίπαλό τους για να πετύχουν το γκολ της νίκης. Αυτό το γκολ σημείωσε η Βασιλική Άγκο, 4 λεπτά, πριν τη λήξη και ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο στα κορίτσια της Μένης Κεσσανοπούλου.