Πέμπτη , 18 Απρίλιος 2024

Νέα διεθνής διάκριση για τον Παραολυμπιονίκη Γρηγόρη Πολυχρονίδη!

Το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό της κατηγορίας BC3 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπότσια που διεξήχθη στην πόλη Πόβοα, κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με την τρίτη θέση που πήρε στη διοργάνωση της Πορτογαλίας τριπλασίασε τα μετάλλιά του μέσα στο 2017, αποδεικνύοντας ότι παραμένει ένας εκ των κορυφαίων αθλητών της κατηγορίας του.

Ο Πολυχρονίδης με sport assistant τη σύζυγό του, Κατερίνα Πατρώνη, έφτασε στο δρόμο για το χάλκινο μετάλλιο νίκησε κατά σειρά τους Τάνια Μάντσεν (Δανία) με 14-0, Σαμίρ Φαν Ντερ Μπέκεν (Ολλανδία) με 7-0, Πίτερ Σίλισεν (Βέλγιο) με 7-0, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε 7-2 του Βρετανού Σκοτ ΜακΚάουαν. Στο ματς για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε 3-2 από τον Βρετανόα Τζέιμ ΜακΚάουαν για να επιστρέψει στις νίκες στον «μικρό» τελικό με σκορ 5-0 επί του Τσέχι Άντα Πέσκα.