Tuesday , 19 March 2024

New medal for the Greek Youth Olympic Team!

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στον μικτό ομαδικό αγώνα της γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων η Αντωνία Σακελλαρίδου. Η νεαρή πρωταθλήτρια του τραμπολίνο ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, καθώς οι διοργανωτές είχαν την πρωτότυπη ιδέα να χωρίσουν όλους τους αθλητές της γυμναστικής σε 12 μικτές ομάδες, ανεξαρτήτως εθνικότητας, φύλου και επιμέρους αθλήματος (ενόργανη, ρυθμική, τραμπολίνο, ακροβατική).

Καθεμιά από τις μικτές ομάδες πήρε το όνομα μίας προσωπικότητας της γυμναστικής και η κατάταξη προέκυψε σύμφωνα με τα αποτελέσματα των 13 αθλητών – μελών της στους προκριματικούς των διάφορων αγωνισμάτων: Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα «Σιμόν Μπάιλς» με 293 βαθμούς ποινής, με δεύτερη την ομάδα «Μαξ Γουίτλοκ» (349 β. π.) και τρίτη την ομάδα «Οκσάνα Τσουσοβίτινα» (352 β. π.), στην σύνθεση της οποίας ανήκε η Αντωνία Σακελλαρίδου.