Τρίτη , 19 Μάρτιος 2024

Νέα μετάλλια για τους Έλληνες Παραολυμπιονίκες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου!

Δύο μετάλλια, εκ των οποίων ένα χρυσό, αλλά και ένα παγκόσμιο ρεκόρ, ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός του ελληνικού στίβου κατά τη διάρκεια της τέταρτης ημέρας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Λονδίνο.

Ο Μιχάλης Σείτης, μετά από εκπληκτική κούρσα, κατέκτησε την κορυφή των 400 μέτρων κατηγορίας Τ44 με επίδοση 51.41. Ο Ροδίτης πρωταθλητής, ο οποίος είναι και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, χάρισε στην Ελλάδα το τρίτο συνολικά μετάλλιο έως τώρα στη διοργάνωση, αφού λίγο νωρίτερα, ο Χρήστος Κουτούλιας βρέθηκε στην δεύτερη θέση του πόντιουμ των νικητών στο τριπλούν κατηγορίας Τ47. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 13 μέτρα 84 εκατοστά που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, στο πρώτο κιόλας άλμα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Όλα τα άλματα του Κουτούλια ήταν έγκυρα και μετρήθηκαν πάνω από 13.50 μέτρα.